Contact us
easyDNA Türkiye şimdi X-Kromozom  Testini öneriyor.

X-Kromozom Testi

Kız kardeşler bazı durumlarda Babalık testi yaptırmak için Babalarını test için uygun durumda bulamayabilirler yada babalarını kaybetmiş olabilirler. Bu gibi durumlarda X–Kromozom testi genetik ilişkilerin belirlenmesinde  kullanılır.

  • Üvey kardeşler yada Öz kardeşier
  • Üvey kardeşler yada üvey kardeşler

Bütün bayan bireylerde birtanesi babadan taşınan diğeri ise anneden taşınan iki adet X-Kromozomu bulunmaktadır. X–Kromozom testi kız kardeşler farklı annelerden fakat aynı babadan olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

Hangi Durumlarda X – Kromozom Testine İhtiyaç Duyulur?

Iki bayan bireyin aynı biolojik babadan geldiklerinin bildikleri halde biyolojik anneleri hakkında şüpheli oldukarı durumlarda X–Kromozom Testi kullanılır. Bu testte asıl amaç kardeşler arasındaki babadan gelen X-Kromozomu eşleştirilmesi gerçekleştirilir buda aynı zamanda kardeşlerin biyolojik babalarınıda kontrol etmeleri anlamına gelmektedir.

İki bayan kardeş aynı biyolojik anneden ise ve öz yada üvey kardeş olup olmadıklarını öğrenmek istedikleri durumda Annelerininde DNA örneklerini alıp analiz içerisine dahil etmek gerekmektedir. Amaç anne ve babadan gelen X–Kromozom çiftinin kız kardeşleren alınacak olan DNA profil örnekleriyle karşılaştırılmasıdır. Bu karşılaştırılmalı yapılacak X–Kromozom testi ile kardeşlerin aynı anneden yada babadan olup olmakdıkları belirlenecektir.Annenin teste katılımının olanaksız olduğu durumlarda ise seçenek olarak sizlere Kardeşlik STR Testi (Sibling STR Test) önermekteyiz.

 

 

 

 
View below the complete list of services we offer.
Menu listing all you need to know about our services.